A magyar bankszektor szinte összes bankja a szerződéskötéskor nem tájékoztatta az ügyfeleit, azaz elhallgatta, hogy a devizaárfolyamok hosszú távon történt fokozatos emelkedésée milyen hatalmas veszélyt jelent a hitelfelvevők számára.
Ezzel az ügyfeleiket becsapták.
Az árfolyamváltozás trendje – az adós hátrányára történő változás – valószínűsítésének elhallgatása polgári jogilag megtévesztés, büntetőjogilag pedig csalás – mondta a Magyar Hírlapnak Czirmes György ügyvéd.
Miután a devizaárfolyamok trendje minimum 15 éve folyamatosan emelkedik, igenis tudtak a bankok arról, hogy ez a tendencia folytatódni fog. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy már a 2004. évi prognózis az akkor 161 forintos svájci frank árfolyamát 2011-re 182 forint körülire saccolta. Ilyen elemzések a tőzsdén egyébként naponta készülnek – mondta a jogász. Czirmes kiemelte, hogy az irányadó külföldi és hazai jegybanki kamatok, illetve a magyarországi infláció csökkent az elmúlt 15 évben. Ezzel szemben azonban a szerződésekben foglalt kamatot is fokozatosan emelték valóságos gazdasági háttérváltozás nélkül.
Az ügyvéd szerint a magasan tartott forinthitel kamatának emelése mesterséges volt, éppen annak érdekében, hogy a devizaalapú hitelek felé terelje a keresletet. Czirmes György szerint önmagában a kamatemelés sem indokolt gazdaságilag, de az árfolyamváltozás trendjének – az adós hátrányára történő változás – valószínűsítésének elhallgatása polgári jogilag megtévesztésnek, büntetőjogilag csalásnak minősül. Müller János, a Magyar Bankszövetség főtitkára úgy reagált: a jogi állásfoglalást részleteiben nem ismerve csak annyit tud mondani, hogy a bankok nem készítettek 10–15–20 éves árfolyamprognózist
Keresse a "Kp Sales House Kft" ügyfélreferenseit az alábbi elérhetőségeken:
A telefonszámok csak hétköznap 8-17 óráig, szombaton 9-13 óráig érhetőek el
Az állam cinkos abban, hogy idáig engedték a bankokat az állampolgárok kirablásában!